10 XII : Ożenek – Teatr Śląski – Katowice

Bardzo się staraliśmy, aby Państwu pokazać ten spektakl. 18 osób na scenie, wielkie, kolorowe widowisko, które zapiera dech w piersiach. Na scenie zobaczymy niezrównaną i jedyną Grażynę Bułkę, której monodram „Mianujom mie Hanka” został uznany przez publiczność za najlepszy spektakl dekady w zeszłorocznym plebiscycie z okazji 10-lecia Jesieni Teatralnej.

„Spektakl jest w najdrobniejszym szczególe doskonały. Każda scena spuentowana perfekcyjnie. Uczta dla oczu i skołatanej słowiańskiej duszy. Kto raz trafi na ten fajerwerk reżyserskich pomysłów, zapragnie przeżyć raz jeszcze tę teatralną rozmowę, która jest sensem i podstawą każdego żywego teatru. „Ożenek” w reżyserii Kolady to jedno z niewielu przedstawień, które można oglądać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać nowe treści. Intelektualny cymes!” – miesięcznik społeczno – kulturalny „Śląsk”

„Na „Ożenek” trzeba się wybrać. To spektakl niepodobny do żadnego innego. Kwintesencja rosyjskiego usposobienia. Gogolowska zabawa w pełnej krasie.” Portal Katowicki

Samowar, Babuszka, Matrioszka, Tajga, Niedźwiedź, Puszkin, Kałasznikow, Czechow, Dziadek Mróz, Kalinka… Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych rosyjskich reżyserów i dramaturgów, pyta prowokacyjnie: co Wy tak naprawdę wiecie o Rosji? Artysta klasyczną opowieść Gogola traktuje jako pretekst do rozmowy o bohaterach uwikłanych w świat między Wschodem i Zachodem. Zostawia widzów z grą stereotypów, grą ról społecznych, grą konwencjami. Choć bohaterowie „Ożenku” Gogola są karykaturalni i mali, to marzą o wielkich namiętnościach i miłości rodem z opery. Balansując na granicy kiczu, sztuczności i groteski, uporczywie chcą poczuć sens życia i odrobinę szczęścia. Od nudy do szaleństwa, od miłości do nienawiści, od harmonii do fałszu.

Tekst: Nikolai Gogol
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Nikołaj Kolada
Przekład: Anna Lubomira Piotrowska
Scenografia i kostiumy: Anna Tomczyńska, Nikołaj Kolada
Choreografia: Jakub Lewandowski
Obsada: Grażyna Bułka, Alina Chechelska, Ewa Leśniak, Krystyna Wiśniewska, Jerzy Głybin, Antoni Gryzik / Zbigniew Wróbel, Jerzy Kuczera, Wiesław Kupczak, Michał Piotrowski, Marek Rachoń, Marcin Szaforz, Zbigniew Wróbel / Antoni Gryzik, Karol Gaj / Mariusz Orzełowski / Krzysztof Ciemierz, Wojciech Smolarczyk, Robert Witkowski, Jerzy Śpiewakowski, Sebastian Zastróżny

Premiera: 22 października 2015 r.
Czas trwania: 180 minut (z przerwą)

Zapraszamy 10 grudnia (wtorek), godz. 19:00

sala widowiskowa, bilety 100 i 120 zł

Nauka spadania

Comments are closed.