27 III : 58. Międzynarodowy Dzień Teatru

Jest on obchodzony na całym świecie od 1962 roku. Datę 27 marca uchwalono rok wcześniej podczas 9. kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. Data ta upamiętnia otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu – corocznego międzynarodowego festiwalu teatralnego, który w założeniu miał spotkać ze sobą teatry z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70-tych ta inicjatywa powoli się wypaliła, ale święto teatru pozostało i obchodzone jest do dzisiaj. Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W 2018 roku jego autorem był Simon McBurney – pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité (Londyn). Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania W 2018 roku polskie orędzie z tej okazji napisała Maja Kleczewska. (orędzie do odczytania tutaj: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/256918.html)

My również, jak co roku, pragniemy przyłączyć się do świętowania. W związku z tym stworzyliśmy możliwość zwiedzenia przestrzeni, które na co dzień są niedostępne dla widza. 27 marca (piątek), w godzinach 9.00 – 14.30 zapraszamy przedszkola, szkoły i osoby prywatne. Wspólnie z nami poznacie tajemnice świata teatru oraz tajniki pracy aktora.

DZIEŃ OTWARTY W CK MUZA:
– zwiedzanie zaplecza sceny/ poznawanie tajemnic świata teatru/ tajniki pracy aktora
czas trwania: ok. 30 min./ grupy max. 25 os.
sala widowiskowa i zaplecze techniczne
wstęp bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja: 728 897 757 (od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00)

Tego dnia zapraszamy również na wyjątkowy DKF połączony z Teatroteką: DKF – Dolce Vita (65 min.) i Over the limit (73 min.) – zobacz

Nauka spadania

Comments are closed.