27.03.2024 : Międzynarodowy Dzień Teatru – dzień otwarty w CK MUZA

plakat

To już świecka tradycja, że w święto Teatru zapraszamy dużych i małych entuzjastów sztuk teatralnych do zwiedzania naszych zakamarków w ramach poznawania „tajemnic świata teatru”. W ten wyjątkowy dzień, który w tym roku wypada po raz sześćdziesiąty drugi, edukacja teatralna zawsze jest za darmo.

Stwarzamy możliwość zwiedzenia przestrzeni teatralnej – w godzinach 9:00 – 14:00 zapraszamy przedszkola, szkoły i osoby prywatne. Przeprowadzimy Państwa ścieżką, która na co dzień jest niedostępna dla widza, zwiedzimy kulisy i garderoby, opowiemy o pracy w teatrze – nie tylko z perspektywy aktora.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU – DZIEŃ OTWARTY w Centrum Kultury MUZA
– zwiedzanie zaplecza sceny / poznawanie tajemnic świata teatru / tajniki pracy aktora
czas trwania: ok. 40 min. / grupy max. 25 os.
sala widowiskowa i zaplecze techniczne
wstęp bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja: 728 897 757 (od pon. do pt. w godz. 8.00 – 15.00)

 

Datę 27 marca uchwalono w 1961 roku podczas 9. kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO.

Data ta upamiętnia otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu – corocznego międzynarodowego festiwalu teatralnego, który w założeniu miał spotkać ze sobą teatry z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70-tych ta inicjatywa powoli się wypaliła, ale święto teatru pozostało i obchodzone jest do dzisiaj. Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego nie tylko „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau.

Autorem tegorocznego (2024) orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru jest norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury, Jon Fosse.

Tekst orędzia do przeczytania na stronie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI:
https://www.world-theatre-day.org/pdfs/WTD2024_Message_by_Jon_Fosse_Polish.pdf

Comments are closed.