Oferta dla szkół

Zapraszamy szkoły do współpracy w zakresie edukacji filmowej, teatralnej i artystycznej. W naszej ofercie znajdziecie Państwo propozycje dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz dla młodzieży.

POLECAMY:

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru – dni otwarte w CK MUZA

plakat

To już świecka tradycja, że w święto Teatru zapraszamy dużych i małych entuzjastów sztuk teatralnych do zwiedzania naszych zakamarków w ramach poznawania „tajemnic świata teatru”. W ten wyjątkowy dzień, który w tym roku obchodzony jest na świecie po raz sześćdziesiąty drugi, stwarzamy możliwość zwiedzenia przestrzeni teatralnej – w godzinach 9:00 – 15:00. Zapraszamy przedszkola, szkoły i osoby prywatne. Przeprowadzimy Państwa ścieżką, która na co dzień jest niedostępna dla widza, zwiedzimy kulisy i garderoby, opowiemy o pracy aktora. Proponujemy także warsztaty, podczas których poznajemy podstawy warsztatu teatralnego.

 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU – DZIEŃ OTWARTY w Centrum Kultury MUZA
– zwiedzanie zaplecza sceny / poznawanie tajemnic świata teatru / tajniki pracy aktora
czas trwania: ok. 40 min. / grupy max. 25 os.
sala widowiskowa i zaplecze techniczne
wstęp bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja: 728 897 757 (od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00)

 

Datę 27 marca uchwalono w 1961 roku podczas 9. kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. Data ta upamiętnia otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu – corocznego międzynarodowego festiwalu teatralnego, który w założeniu miał spotkać ze sobą teatry z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70-tych ta inicjatywa powoli się wypaliła, ale święto teatru pozostało i obchodzone jest do dzisiaj.

Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego nie tylko „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W 2019 roku jego autorem był kubański reżyser Carlos Celdran. W tamtym roku Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru stworzył Dramatyczny Kolektyw z Polski w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka. Poniżej fragment:

„To jest orędzie na czas wojny, która trwa i na czas pokoju, który nadejdzie.
Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy.
Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić.
Orędzie dla życia.

Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie. Organizowane są zbiórki, transporty, zajęcia dla dzieci, pomoc prawna i psychologiczna, miejsca pracy, rezydencje. Kiedy dziś myślimy „teatr”, widzimy także aktorki i aktorów, którzy wychodzą do publiczności z flagami ukraińskimi, dając w ten sposób możliwość wspólnego wyrażenia naszej solidarności, naszego bólu i gniewu. Widzimy osoby zgromadzone na widowniach w całej Polsce, które każdego wieczoru przyłączają się do zbiórek, które owacjami odpowiadają na wyrazy solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. Widzimy wokół siebie powagę, skupienie, wzruszenie. Widzimy, jak intensywnie przekształcają się sensy przekazywane ze sceny, jak w rzeczywistym spotkaniu ciał – tu i teraz – materializuje się teatralne doświadczenie wspólnoty. Wojna namacalnie pozwala nam odczuć, że teatr to zgromadzenie kruchych ciał, które rozpoznają swoją współzależność i siłę płynącą z relacji. A kruchość jest tym, co wznieca rewolucję. Dziś, w środku najgłębszego kryzysu, wzrasta w nas nieposkromione pragnienie zmiany.(…) To w teatrze możemy wyobrażać sobie światy, którym nie umiemy jeszcze nadać kształtu społecznej rzeczywistości. To tu możemy projektować ucieleśnione utopie – pod warunkiem jednak, że będziemy robić to wspólnie. Zasadą teatru jest bowiem współpraca i dziś z całą ostrością widać, jak ważną stawką jest jakość wspólnej pracy.”

Edukacja filmowa

Od 2012 roku w naszym kinie jest realizowany ogólnopolski projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Oferta dla przeszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych – szczegóły – link

Zapraszamy szkoły również na przedpołudniowe seanse filmowe. Istnieje możliwość zorganizowania pokazu o dowolnej godzinie (nawet dla jednej klasy) filmu znajdującego się w bieżącym repertuarze kina lub specjalnego sprowadzenia filmu wybranego przez szkołę (dla minimum 100 osób). Bilety zbiorowe w cenie 14 zł/os.

Kontakt i rezerwacja: Beata Kurpińska, tel. 76 746 22 79, 664 933 546 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00), email: kino@ckmuza.pl

Edukacja teatralna

Proponowane przez naszą placówkę zajęcia z zakresu edukacji teatralnej w wieku wczesnoszkolnym będą prowadzone przede wszystkim metodą zabawy, która ma dostarczyć dzieciom wielu przeżyć, emocji i doświadczeń. Naszym celem jest wprowadzenie dzieci w świat teatru, zapoznanie z elementami języka tej dziedziny, przygotowanie widza zdolnego do odbioru sztuki, czerpania z niej wzorów i wartości.

W programie przyjęto następujące założenia:

  • zapoznanie z tworzywem teatralnym, poznanie teatru od kulis
  • rozwijanie zainteresowań związanych z teatrem
  • kształtowanie nawyku uczestniczenia w życiu kulturalnym
  • integrowanie zespołu klasowego, współistnienie w twórczej, partnerskiej zabawie
  • dysponowanie bogatym warsztatem środków wyrazu, prawidłowe jego wykorzystanie, poznanie kompozycji przestrzennej

 

Pragniemy, by dzieci zrozumiały, że teatr może być bliski, pociągający, dostępny i pełen uroku.

Tematy zajęć:

1. „Tajemnice świata teatru” – wycieczka po zapleczu sceny, poznawanie zasad pracy obsługi technicznej teatru, zasad poruszania się na scenie.

2. „Być albo nie być – czyli podstawy warsztatu aktora” – „jak mnie słychać, jak mnie widać” – ćwiczenia aktorskie, sztuka improwizacji i współpracy aktorów na scenie. Zajęcia, podczas których przede wszystkim jest miejsce na oryginalną twórczość dziecka i dobrą zabawę.

Zajęcia prowadzi Gabriela Donczew – animator kultury o specjalizacji teatralnej, instruktorka teatralna, prowadząca od trzech lat warsztaty teatralne dla młodzieży ponadgimnazjalnej w Lubinie. Specjalista do spraw projektu „Teatr w Lubinie”. Kieruje się myślą, że „teatr to pasja, to spotkanie, to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą”.

Cena: 10 zł /os.

Kontakt: Gabriela Donczew, tel. 76 746 22 71 / 728 897 757, email: teatr@ckmuza.pl
Kontakt: Krystyna Huzarewicz, tel.76 746 22 71 / 668 894 639, email: email:promocja@ckmuza.pl

Warsztaty chemiczne

Magia wody / Sezon 1 / Nauka przez eksperyment / czas trwania: 1,5 godziny
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i liceów.
WODA to prosta, lecz niezwykle ważna substancja. Stanowi 70% powierzchni naszej planety, 70% masy ciała i 90% masy mózgu. Jest ona głównym odczynnikiem w wielkim laboratorium naszej planety i w nas samych. Wykonując proste doświadczenia i omawiając swoje obserwacje, dowiemy się o jej anomalnych i niezwykłych właściwościach. Poziom przekazywanej wiedzy jest dostosowany do wieku uczestników. Nauka przez eksperyment to doskonałe połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Eksperyment, eksplozja barw i wiedza – czeka Was naprawdę niezła zabawa.

Zajęcia dla klas I – IV SP: nic tak nie zachęci dziecka do nauki chemii jak samodzielne eksperymentowanie. Mali naukowcy przy pomocy bezpiecznych odczynników i szkła chemicznego, pod czujnym okiem instruktora, odkryją prawa chemii. Zajęcia stanowią połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje u dzieci zainteresowaniami z dziedzin ścisłych. Mali naukowcy tworzą kolorowe połączenia cieczy o różnych gęstościach, budują fontanny samodzielnie tryskające wodą, tworzą lampę lawę czy sztuczny śnieg. Łącząc teorię z zagadnieniami praktycznymi, dzieci dowiedzą się m. in. dlaczego woda wrze, jak powstaje para, kiedy tworzy się lód (animacja wykonywana przez dzieci).

Przed Maturą – chemia w moim domu
Zajęcia dla wszystkich typów szkół, ale przede wszystkim do maturzystów (tematyka zawsze dostosowana jest do obowiązującej podstawy programowej – na prośbę nauczyciela można również rozszerzyć analizę danego zjawiska). Nauczyciel może wybrać dowolne zagadnienia, które chciałby utrwalić bądź zwrócić na nie szczególną uwagę. Do każdego zagadnienia jest kilka zadań (zakres LO, klasy o profilu biologiczno-chemicznym), które utrwalą zdobyte w szkole wiadomości i rozszerzą je o zagadnienia z życia codziennego. Tematy proponowane na pierwsze zajęcia:

Chemia w produktach spożywczych
1. wszechobecne kwasy
2. puszyste ciasto
3. nie takie tłuszcze złe
4. ulepszacze żywności
5. gumy do żucia
6. coca-cola magiczny napój
7. miód jako magazyn odczynników chemicznych

Chemia w budownictwie
Materiał doskonale nadaje się do utrwalenia materiału z zakresu klasy I szkoły średniej oraz działu „twardość wody i sposoby jej usuwania”, twardnienie zaprawy murarskiej i gipsowe, itp.

Alkohole
Dział, który cieszy się zainteresowaniem uczniów (w pamięci można obliczyć, jak szybko zneutralizuje się alkohol w naszym organizmie i kiedy możemy podjąć świadomą decyzję o prowadzeniu samochodu).


Zajęcia prowadzi mgr inż. Dariusz Ajanidis – nauczyciel chemii z wieloletnim doświadczeniem, pasjonata.
Cena: 10 zł /os. Terminy warsztatów są ustalane indywidualnie.
Kontakt: Dariusz Ajanidis, 695 757 537

Treningi pamięci

Szkoła Bystrzaków. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Treningi pamięci, techniki zapamiętywania.

Podczas warsztatów uczniowie wykonują „zadania pułapki”, w które wpadają ich umysły co zaskakuje i daje dużo śmiechu. Zabawa, współpraca, integracja, myślenie abstrakcyjne, różne techniki zapamiętywania to tylko część rzeczy, które poruszymy za warsztatach. Poprzez eksperymenty z własnym umysłem uczestnicy dowiadują się, jaki sposób nauki jest dla nich najlepszy (możliwa kontynuacja na cyklicznych zajęciach indywidualnych w „Muzie”). Każdy uczestnik może się sprawdzić, na ile procent potrafi się skoncentrować oraz jak poprawić swój wynik.

Cena: 10 zł / os.

Kontakt: Urszula Franelak 76 746 22 75 / 692 492 518, email: warsztaty@ckmuza.pl

plakat