DFN 2023

Dolnośląski Festiwal Nauki za nami! W dniach 17-18 października odbyło się ponad dwadzieścia fascynujących wykładów i pokazów z bardzo szerokiego zakresu wiedzy i nauki, które obejmowały zagadnienia z dziedzin: fizyki, chemii, psychologii, malarstwa i literatury. Organizowane od 2012 roku wydarzenie w Centrum Kultury Muza, cieszyło się po raz kolejny bardzo dużą frekwencją i zainteresowaniem zarówno na dużej jak i małej sali kinowej. Tym, co wyróżnia ten festiwal na tle innych, jest interakcja prowadzących z publicznością, która ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zgłębiania tajników wiedzy.

Wydarzenie otworzył wykład inauguracyjny, poprowadzony przez Heweliuszy Nauki, który został nagrodzony w konkursie „European Science Show Competition- Science Me 2022!” w Genewie. Mikołaj Karpiński i Paweł Jaskólski przy pomocy gumowych kaczuszek w zabawny sposób przedstawili młodej publiczności, niezwykłe zjawiska fizyczne oparte na metodzie barw RGB I CMYK. W dalszej kolejności, Heweliusze Nauki przeprowadzili kolejny wykład zatytułowany Secret Science Agency, którego motywem przewodnim było popularyzowanie nauki wśród najmłodszych uczniów w wieku szkolnym, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Robert Maciąg przeprowadził bardzo merytoryczny wykład zatytułowany Poradnik małego podróżnika- jak zaplanować podróż? Opowiedział on o kulisach podróżowania do wielu różnych egzotycznych krajów świata, takich jak Australia, Chiny, Indie czy Iran, które miał okazje osobiście odwiedzić.

Warto podkreślić, że zajęcia i pokazy nie odbywały się tylko na terenie CK Muza, ale także w Uczelni Jana Wyżykowskiego oraz w parku ZOO w Lubinie. Doktor Marcin Majewski z Wydziału Chemii UWr, próbował odpowiedzieć na pytanie, czym może zajmować się chemik, z kolei prof. dr. hab. inż. Jadwiga Sołoducho próbowała omówić, jakie jest praktyczne zastosowanie robotów przyszłości. Popularyzatorzy Nauki z Uniwersytetu Rozwoju w Chorzowie, opowiadali, jak działa pracownia wirtualnej rzeczywistości, a Kamil Chmiel prowadząc warsztaty niskich temperatur, wykorzystał do nich prowadzenia suchy lód. Iwona Skrypin opowiadała, jak zbudowany jest mikroskop, a Andrzej Łużyński na swoim wykładzie sprawdzał, co wiemy o ptakach w mieście.

Środa 18 października to drugi i zarazem ostatni dzień festiwalu. Pierwszy tego dnia wykład prowadzony przez Doktor Jolantę Artym, zatytułowany Robale, Robaki, Robaczki, o pasożytach w naszym ciele był bardzo merytoryczny. Zawierał wiele informacji odnośnie dobrych i złych stron oddziaływania pasożytów i robaków na organizm człowieka. Na wykładzie poznaliśmy fakty i ciekawostki z życia naszych codziennych towarzyszy- mniejszych i większych robaków, oprócz tego dowiedzieliśmy się, jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych. Kolejny ciekawy wykład, zatytułowany Leonardo Da Vinci – genialny mistrz sztuk wszelakich, był prowadzony przez Dyrektor Centrum Kultury Muza, Małgorzatę Życzkowską-Czesak i opowiadał o twórczości i życiu mistrza Leonardo. Podczas ciekawej prezentacji można było się dowiedzieć wiele o jego twórczości, a także o wszechstronnych zainteresowaniach związanych z badaniem świata przyrody oraz o pomysłach genialnego Włocha na unowocześnienie codziennego ludzkiego życia.

Ostatni i zarazem jeden z najciekawszych wykładów tegorocznego festiwalu dotyczył humoru w reklamie, a konkretnie był zatytułowany Humor w reklamie – czy śmieszna reklama działa? Prowadząca go dr Beata Szymańska- Waczyńska przedstawiła bardzo dużo ciekawych informacji, dotyczących historii reklamy telewizyjnej. Warto wiedzieć, że pierwsza polska reklama telewizyjna pojawiła się dopiero w latach dziewięćdziesiątych, a pierwszy reklamowy spot telewizyjny stworzyła firma PEWEX. Reklama nie była potrzebna w ówczesnej rzeczywistości, bo nie było co reklamować. Dopiero, gdy w latach dziewięćdziesiątych nastąpiła transformacja ustrojowa, reklama zaczęła się rozwijać i zaczęto wykorzystywać w niej humor tak, aby przyciągnąć klienta i osiągnąć zyski finansowe.

Oprócz tych trzech wyżej opisanych wykładów miało miejsce jeszcze dziesięć innych. Dr Anna Kowal- Orczykowska opowiadała o tym, jak planować swoją ścieżkę kariery na wykładzie Pokolenie PŁATKA ŚNIEGU na rynku edukacyjnym i pracy. Kotwice motywacyjna jako czynnik istotny dla spersonalizowania kariery. Z kolei Marta Ambroziak- Sieradzka, opowiadała o tym jak istotna w psychologii jest osobowość i jak jej zaburzenia wpływają na holistyczne funkcjonowanie człowieka. Wykład był bardzo merytoryczny i dotyczył przede wszystkim szeroko rozumianej depresji oraz wszystkich konsekwencji z nią związanych.

Przez dwa dni ratownicy medyczni z Maltańskiego Legionu uczyli najmłodszych jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Chemia przez doświadczenia, na warsztatach prowadzonych przez Dariusza Ajanidisa miała zaciekawić małego odkrywcę. Tomasz Lewicki poprowadził pokaz pt.: Olbrzymy i Karzełki. Andrzej Łużyński w ramach wycieczki terenowej nauczył rozpoznawania dziko żyjące ptaki w terenie, a Iwona Skrypin na swoich warsztatach zaprezentowała podstawowe techniki mikroskopowania. Doktor Agnieszka Krawczenko przedstawiła w bardzo ciekawy sposób, jak komórki naszego organizmu rozmawiają ze sobą, Dorota Ksiądzyna ujawniła nieznane dotąd tajemnice bakterii jelitowych, a Marcin Wojciechowski, wiedząc, że już niemal wszyscy korzystają ze sztucznej inteligencji, próbował udzielić odpowiedzi na pytanie – czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Tak szeroki wachlarz tematyczny pozwolił każdemu uczestnikowi festiwalu, niezależnie od wieku i wykształcenia, na wybranie odpowiednio ciekawego wykładu lub pokazu, który spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Michał Bednarczyk – uczestnik festiwalu

_

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i widzom za wspaniałą atmosferę festiwalu.
NAUKA PORUSZA!
Do zobaczenia za rok!

Zespół Centrum Kultury MUZA

_
Współorganizator Festiwalu:
• Uczelnia Jana Wyżykowskiego

Partnerzy Festiwalu:
• ZOO LUBIN – Ogród Zoologiczny w Lubinie,
• Centrum Edukacji Ekologicznej HYDROPOLIS we Wrocławiu
_
_
plakat