Goście Festiwalu

NIIBORI GUITAR DANROK (Japonia)

Sekstet gitarowy wywodzący się ze słynnej Akademii Niibori Guitar w Japonii. Muzycy grają na różnych odmianach gitar, co stanowi o ich oryginalnym i bardzo dynamicznym brzmieniu. Wyjątkowa precyzja, wręcz wirtuozerskie umiejętności każdego z członków zespołu sprawiają, że interpretacje tworzone przez artystów z Japonii oczarowują swoją oryginalnością, ekspresją i tworzą nowy, oryginalny wizerunek gitary klasycznej. Ich repertuar obejmuje szeroki wachlarz gatunków i stylów muzycznych, od repertuaru klasycznego po opracowania muzyki rockowej czy rytmiczne kompozycje latynoskie. Ważnym elementem aranżacji tworzonych przez Danrok jest wykorzystywanie gitar jako instrumentów perkusyjnych, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkową dynamikę i ekspresję wykonawczą zespołu. Mają za sobą wiele nagrań studyjnych, wydali kilka płyt z rożnym stylistycznie repertuarem. Ich album „Rock of Mozart”, na który składają się nowoczesne, z pierwiastkiem rockowym opracowania tematów muzyki klasycznej okazał się hitem na gitarowym rynku płytowym. Koncertując w wielu krajach świata ,zawsze budzą ogromne emocje słuchającej ich publiczności. W 2014 r. zostali zaproszeni jako gość specjalny na XVII Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Trzęsaczu w Polsce, gdzie publiczność entuzjastycznie nagrodziła ich wielominutowymi owacjami na stojąco.

Skład Niibori Guitar Danrok:
• Hiromu Sakai
• Hiromu Taguchi
• Kento Miura
• Naoyuki Sawada
• Shuji Ota
• Sigetsugu Tanaka

Duo Ayumi w składzie:
• Ayumi Terada
• Ayumi Ono

oraz:
• Shiho Miyata
• Daisuke Hikichi
• Rannosuke Akiyama
• Nozomi Shimizu
• Saki Edamoto
• Koume Moriya
• Yuki Niibori
• Tatsuya Suzuki

 


 

YOSHIMASA YOSHIDA (Japonia)
吉田佳正

Wirtuoz gitary urodził się w Tokio w 1962 r. Studiował gitarę w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Niibori w Japonii. W latach 1987-1992 studiował na Uniwersytetach Muzycznych w Kolonii i Aachen. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów gitarowych m. in. w Japonii, Niemczech i Skandynawii. Systematycznie koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy, a także w Japonii, Tajwanie i USA. Jest stałym gościem (jurorem i wykładowcą) międzynarodowych konkursów gitarowych. Od 2000 r. jest gościnnym profesorem w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Niibori w Japonii oraz w Japan Guitar Music Conservatory. Od wielu lat ma stałe kontakty z Polską. Od 2002 r. był stałym gościem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. W 2016 r. podczas Festiwalu Gitarowego w Dusznikach Zdrój, w trakcie Dnia Japońskiego w Dworku Chopina otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Gitarowy Trzęsacz. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów japońskich. Przez wielu nazywany poetą gitary.

 


 

KAZUYUKI TERADA (Japonia)
寺田和之

Urodzony w 1965 r. w Tokio. Był studentem prof. Hiroki Niibori. Gitarzysta, dyrygent, pedagog. Wiceprezes Niibori Guitar Academy, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Orkiestr Gitarowych. Jako gitarzysta jest laureatem I nagrody na Ogólnojapońskim Konkursie Gitarowym (1990). Jako dyrygent Niibori Guitar Orchestra od wielu lat prowadzi koncerty tego zespołu w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Kilkakrotnie był w Polsce jako gość Międzynarodowego Festiwalu I Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. W ramach tej imprezy w 2019 r. poprowadził historyczny już koncert 50-osobowej orkiestry Niibori Guita Orchestra Japan – Taiwan w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jego nowatorskie aranżacje na orkiestrę połączone z wysokim kunsztem dyrygenckim sprawiają, że brzmienie orkiestry gitarowej jest bardzo nowatorskie i zachwyca różnorodnością barw i oryginalnych dźwięków. Repertuar orkiestry jest bardzo bogaty. Od dzieł muzyki baroku, po muzykę klasyczną i romantyczną, aż do muzyki współczesnej, filmowej, a także opartej o japoński folklor. Jako pedagog z ogromnym powodzeniem kształci i wychowuje kolejne pokolenia młodych wirtuozów gitary. Po mistrzowsku prowadzi zajęcia warsztatowe związane z muzyką kameralną. Jest jedną z najwybitniejszych osobowości związanych z gitarą klasyczną, która promuje orkiestrową muzykę gitarową na całym świecie.

 


 

NATALIA KUCHARSKA

Flecistka, kameralistka i pedagog. Ukończyła Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie prof. Ewy Murawskiej. Doskonaliła swoje umiejętności na licznych krajowych i międzynarodowych warsztatach i sympozjach. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „VIVO”. W 2011 r. rozpoczęła współpracę z gitarzystą Cezarym Strokoszem, która zaowocowała premierowymi wykonaniami kilku jego kompozycji (także z udziałem Yoshimasy Yoshidy). Obok działalności koncertowej realizuje się także jako pedagog, ucząc w szkołach muzycznych w Goleniowie i Szczecinie.

 


 

PUHOVSKY

Znany też jako Romek Puchowski. Wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, Dj, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to indie folk, Delta blues, alternatywa. Od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit, autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. Jego dyskografia liczy siedem pozycji. Jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie gitarzystów i wokalistów bluesowych. Ciągle poszukujący, wrażliwy i subtelny, a zarazem pełen ekspresji artysta wymykający się konwencjom i schematom. Jego poszukiwania od delty rzeki Missisippi po folklor kaszubski oraz wiele innych eksperymentów i działań twórczych, także epizod nawiązujący do muzyki japońskiej („Miraże japońskie” Cezarego Strokosza) tworzą obraz muzyka wyjątkowo wszechstronnego, za każdym razem zachwycającego i porywającego publiczność.

 


 

Prof. ALINA GRUSZKA

Jeden z najwybitniejszych autorytetów związanych z gitarą klasyczną na skalę międzynarodową. Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary doc. Jana Edmunda Jurkowskiego. Od 2002 r. pełniła funkcję prorektora do spraw artystycznych i studenckich, a w latach 2005 – 2008 do spraw naukowych i dydaktycznych. Od 2002 r. kierowała w Katowicach w klasie gitary doc. Jana Edmunda Jurkowskiego. Od 2002 r. pełniła funkcję prorektora do spraw artystycznych i studenckich, a w latach 2005 – 2008 do spraw naukowych i dydaktycznych. Od 2002 r. kierowała Katedrą Gitary, a w latach 2004 – 2019 Katedrą Gitary i Harfy. W latach 1989 – 2014, pełniła funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego – „Śląska Jesień Gitarowa”. Alina Gruszka prowadziła działalność artystyczną związaną głównie z kameralistyką. W ubiegłym roku, podczas I edycji naszego Festiwalu, przewodniczyła Jury.

 


 

HANNA KOWALIK

Gitarzystka i pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założycielka i wieloletni prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, a także Dyrektor Artystyczny XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Zielonej Górze. Organizatorka corocznych warsztatów gitarowych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Viva Gitarra”. Inicjatorka sceny „Młodych Talentów” i aktywna propagatorka muzyki gitarowej na Ziemi Lubuskiej. Jurorka wielu konkursów gitarowych, m. in. w Trzęsaczu, Koszalinie i Kłodzku. W swoim dorobku dydaktycznym posiada liczne grono laureatów konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Za swoją pracę pedagogiczną została wyróżniona nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektora CEA. W uznaniu licznych dokonań na rzecz propagowania muzyki gitarowej została uhonorowana medalem „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego”. W ubiegłym roku zasiadała w Jury konkursowym naszego Festiwalu.

 


 

ZBIGNIEW DUBIELLA

Jeden z najwybitniejszych znawców i miłośników muzyki gitarowej w Polsce. Wieloletni zastępca redaktora naczelnego magazynu ŚWIAT GITARY, a obecnie członek zespołu redakcyjnego periodyku SZEŚĆ STRUN ŚWIATA. Członek jury w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Krynicy oraz festiwali ogólnopolskich w Koszalinie i Świdwinie. Jego uczniowie byli laureatami wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Nagrodzony Brązowym Medalem Zasługi przez prezydenta Lecha Wałęsę i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Do jego najbardziej utalentowanych absolwentów należą: Adam Woch, Ewa Jabłczyńska i Bianka Szalaty, którzy koncertują na całym świecie.

 


 
MIROSŁAW KACZOROWSKI & DORA TYSZKO (Interton Classic)

Od wielu lat wspierają młodych gitarzystów fundując nagrody w prestiżowych konkursach gitarowych w całym kraju. Systematycznie odwiedzają polskie miasta spotykając się z gitarzystami, pedagogami i znanymi muzykami. Są nieodłączną częścią życia gitarowego w Polsce.

 


 
TOMASZ KRÓL

Artysta lutnik urodzony w 1952 r. w Poznaniu. Już od najmłodszych lat interesował się budową gitar i podejmował pierwsze amatorskie próby budowania instrumentów. W 1969 r. rozpoczął studia na wydziale Mechanicznej Technologii Drewna na Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie poszerzał swoją wiedzę w Kole Naukowym Akustyków pod kierunkiem prof. Heleny Harajdy. Po studiach rozpoczął pracę w Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych Defil w Lubinie. To właśnie tutaj zaczął budować pierwsze profesjonalne instrumenty. W 1976 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Lutników. Do dzisiaj zbudował ponad 390 instrumentów: skrzypiec, altówek, mandolin, a przede wszystkim różnego rodzaju gitar. Na jego instrumentach grało i gra wielu gitarzystów z Polski i z zagranicy. Spotkanie z Tomaszem Królem to wyjątkowa okazja na zapoznanie się z tajnikami budowy gitar klasycznych. Z jakiego drewna buduje się gitarę, ile trwa cały proces tworzenia instrumentów? Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedzi na spotkaniu z mistrzem, który zaprezentuje też kilka swoich najnowszych, zbudowanych przez siebie gitar koncertowych. Fundator gitary własnej produkcji dla ubiegłorocznego finalisty konkursu.

 


 

CEZARY STROKOSZ

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie gitary prof. Jana Paterka. Gitarzysta, pedagog, kompozytor. W latach 1987 – 1992 był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej. Przez 22 lata Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. W czerwcu 2019 r. w ramach XXII edycji tej imprezy wystąpiła NIIBORI GUITAR ORCHESTRA JAPAN – TAIWAN. Koncertował m. in. w Austrii, Czechach, Francji, Japonii, Niemczech, Serbii i Szwajcarii. W 2002 r. wystąpił (solo) razem z muzykami słynnej japońskiej orkiestry gitarowej „NIIBORI GUITAR” w ich Letniej Akademii w IzuNirayama (Japonia). Jego uczniowie byli laureatami konkursów gitarowych w Polsce, Niemczech, Austrii i Hiszpanii. Za swoją działalność został odznaczony m. in. odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS oraz nagrodą Marszałka województwa Zachodniopomorskiego PRO ARTE za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jego utwory wydawane były przez polskie wydawnictwa muzyczne, a także w Japonii i na Ukrainie. Oddzielną pasję stanowią, fotografia i tworzenie autorskich prac plastycznych o nazwie „Przestrzenie wewnątrzkieliszkowe”, które były prezentowane na wystawach stałych i okazjonalnych w Polsce i za granicą.

 


 

GREEN-CHILDREN’S GUITAR ORCHESTRA

Orkiestrę gitarową pod kierunkiem Cezarego Strokosza tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej Zielona Szkoła oraz Przedszkolaki z Przedszkola Zielonego w Lubinie. Wystąpią: Adam Babiuch, Gabriel Barcikowski, Alicja Bocian, Amelia Bocian, Dawid Chomiński, Maja Chrząszcz, Igor Cywiński, Michał Gaweł, Mikołaj Gulewicz, Szymon Kurman, Oktawia Latos, Olivia Michalak, Wiktor Poznar, Antonio Radko, Alan Rajca, Nicolas Smolak, Katia Tsinyk, Milana Vasylonok, Tymoteusz Wydmuch.

 


 

 

plakat